Ciągnika czar

Ciągnik, to niezmiennie jeden z najważniejszych pojazdów dla świata. Praca rąk niestety nie wystarczy w zetknięciu z wielohektarowym gospodarstwem. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest więc dobry ciągnik rolniczy –kompaktowy, zwinny, a jednocześnie mocny i oszczędny jak Fendt 1000 Vario, pokazany podczas Gali Agro Vip Night Polagra–Premiery tej zimy, na której zebrała się cała śmietanka rolnicza.

1 054

Takie i podobne maszyny posiadają głównie właściciele tzw. „fabryk rolniczych” czy choćby uczestnicy znanego programu telewizyjnego o tematyce rolno–matrymonialnej.

Prawda jest taka, że przeciętnego rolnika po prostu nie stać na taki wydatek z własnej kieszeni. Z pomocą przyszła UE dając zastrzyk pieniężny w postaci programu unijnego, w którym młodzi rolnicy otrzymywali spore pieniądze na modernizację gospodarstw. Resztę załatwiały kredyty, i tak z danych firmy Martin&Jacob, która prowadzi monitoring rynku ciągników w Polsce, wynika, że w okresie od 2005 r. do 2015 r. polscy rolnicy nabyli 116 673 nowych maszyn.

Dziś podobnie jak w czasach PRL ciągniki zdobywa się głównie na rynku wtórnym z jedną różnicą, wtedy rolnik miał pieniądze, nie miał gdzie kupić nowej maszyny. Dziś na rynku jest niezliczona ilość marek i modeli dostępnych od zaraz. Potrzeba tylko pieniędzy, dlatego wielu pracuje na reliktach z przeszłości. Sprzedaż ciągników zahamował kryzys na rynku mleka.

IMG_5147

Pionierskiemu ciągnikowi  ubiegłego wieku Lanz Bulldogowi daleko do Fendt-a 1000 Vario. To pierwsza maszyna na świecie z nową koncepcją niskich obrotów silnika „Fendt iD” i „Fendt VarioDrive”. 14 ton masy własnej czyni go maszyną idealną do siewu. Dzięki elastycznej koncepcji balastowania ciągnik staje się to dociążony, to odciążony. Modułowe opcje wyposażenia i duża ilość wyjść hydraulicznych oraz wiele wariantów zaczepów i połączeń sprawia, że ciągnik jest kompatybilny z wszystkimi konwencjonalnymi narzędziami. Także tymi starszej generacji.

 

Rolnicy potrzebują dobrych maszyn w swoich gospodarstwach, dla zwiększenia wydajności pracy. Niestety realia pokazują, że bez dalszego wsparcia Unii Europejskiej rynek nowych ciągników w Polsce się nie utrzyma.

4 Thoughts on “Ciągnika czar

  1. You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

  2. Fajnie gdyby coś podobnego jeszcze się pojawiło

  3. You always do the right thing. God Bless you.
    Thank you

  4. Good post! I read your blog often and you always post excellent content. I posted this article on Facebook and my followers like it. Thanks for writing this!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation