Dobry układ

O tym, że małżeństwo to związek dwojga ludzi, który daje wielkie pole do popisu, ale samo w sobie nic nie gwarantuje.

Ludzie pobierają się z różnych powodów. Jedni z miłości, drudzy z wyrachowania, trzeci bo tak należy. Jednym udaje się przeżyć ze sobą całe życie, inni się rozwodzą, a jeszcze inni bywają dobrymi małżonkami tylko w towarzystwie, robiąc dobrą minę do złej gry.Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach utarł się pewien schemat, który gwarantuje sukces uczuciowy. Wszystko inne jest „be”.

Tak chciałem, żeby On/ a się ze mną dobrze czuł/a

I nagle na pierwszej randce zapadła ta niezręczna cisza. Obie strony wkręcają się w istną psychomatozę. Szukają odpowiednich słów, których nie znajdują skreślając delikwenta bezpowrotnie. Niesłusznie!. Wiem, wymądrzam się, bo sama mam już partnera. Uwierz w siebie, w intuicję. Jak ukazuje życie nawet związek okupiony długim okresem fazy poznawania się nie jest receptą na sukces. To, że wiesz o swoim partnerze setkę faktów ma niewielkie znaczenie w dalszym pożyciu. Tak naprawdę, nigdy nie można stwierdzić jak zachowa się w danej sytuacji, czy waszego upojenia endorfinami nie przerwie proza życia. A co gdy przerwie? Szukasz dalej. Gdy już w końcu coś znajdujesz jest niby łatwiej. Stawiasz na dwa modne określenia: partnerstwo i wzajemny szacunek. Niby kochasz, ale nie zapominasz o sobie. To się nazywa egoizm? Tak, tak to się nazywa! Nie próbuj, nic ciekawego! Narzucamy sobie pewne zasady myśląc, że tak jest najlepiej. Gdy życie nie układa się według iście hollywoodzkiego scenariusza zaczynają się schody. Bo mieliśmy być zawsze razem, bo miało być zawsze wesoło, bo miałam mieć piękny dom pełen dzieci. Związek dwojga ludzi to pewnego rodzaju indywiduum. Nic nie zdarza się dwa razy. Wiem jedno, od momentu gdy Piotr zaczął częściej wyjeżdżać służbowo czas nie gra roli, bo gdy się w końcu przyjeżdża do domu jest cudownie. Zaczęłam postrzegać małżeństwo jak kura domowa z Abu Zabi: trzeba przestrzegać tradycji, zdobiąc ją kamykami, które stworzą wielobarwną mozaikę.Zamysłem małżeństwa jest to, żeby przynosiło radość. Tak po prostu. Żeby przynosiło szczęście tak kobiecie jak mężczyźnie. Żeby żadno z nich nie przegrało, a stali się silniejsi. Gdy związek nie przynosi radości winę ponoszą małżonkowie. Oni powinni żyć dla siebie. Mąż dla żony, a żona dla męża, bo małżeństwo to połączenie dwóch połówek jabłka. Każde z nich niesie odpowiedzialność za szczęście tej drugiej połowy.Kiedy pobraliśmy się z mężem przestaliśmy grać role w filmie pod tytułem „South Solitary”. W zderzeniu z rzeczywistością światło dzienne ujrzały wady charakterów oraz pewne nawyki, o których druga strona nie miała do tej pory pojęcia. Wydawało się, że już zawsze będziemy się kłócić o kożuch na mleku. Dzięki cierpliwej miłości pokonaliśmy przeszkody ucząc się siebie nawzajem.

Bezinteresowna miłość

Choć to nie takie proste trzeba zapomnieć o swoim „ja”, poświęcając się partnerowi. Każdy powinien obwiniać siebie, a nie małżonka, gdy coś pójdzie nie tak. Potrzeba dużych pokładów wytrwałości i cierpliwości. Niecierpliwość może wszystko zepsuć. Nie wspomnę o brutalnym języku. Pobierając się dajesz wiarę, że jesteś gotowy do małżeństwa i przezwyciężysz wszystko, co stanie na waszej drodze. Grubiaństwo wobec tych których kochamy to śmierć.Małżonkowie muszą stale dostarczać sobie wiele uwagi i miłości. Szczęśliwe życie składa się z oddzielnych minut, z małych, szybko zapominanych przyjemności: pocałunków, uśmiechów, spojrzeń, serdecznych komplementów, niezliczenie wielu dobrych myśli i szczerego uczucia.

Jedność interesów

Żadne z kobiecych zmartwień nie powinno wydawać się zbyt małe nawet dla największego męskiego intelektu. Z drugiej strony, Każda mądry i wierna kobieta będzie z zainteresowaniem śledzić poczynania jej mężczyzny. Ona zechce wiedzieć o jego nowych projektach, planach, trudnościach i wątpliwościach. Ona chce wiedzieć, które z jego inicjatyw zakończyły się sukcesem, a które nie, stając się centralnym punktem jego życia. Niech dwa serca dzielą radość i cierpienie. Niech one niosą ciężar smutków. Niech wszystko w życiu będzie powszechne. Dlaczego nie mieliby rozmawiać ze sobą o swoich pokusach, wątpliwościach, pragnieniach. Muszą żyć jednym życiem, a nie dwoma. W planach muszą brać pod uwagę tą drugą osobę. W związku nie powinno być żadnych tajemnic. W ten sposób dwa życie zlewają się w jedną całość. Dzieląc się przemyśleniami, pragnieniami, uczuciami, radością, smutkiem, przyjemnością, bólem, po prostu samym sobą.

Boję się najmniejszego nieporozumienia

Gniew potrafi zatruć duszę człowieka. Zniszczyć doszczętnie. Aby dowieść swojej racji używamy często grubych artefaktów. Przestajemy kontrolować sytuację, padają słowa –w taki sposób między partnerami dochodzi do podziału. Przestają być jednomyślni. Powstaje szczelina, która tak długo będzie się szerzyć, aż ich rozdzieli. –Powiedzieliście to w pośpiechu? Bez namysłu poproście o wybaczenie. Nieważne czyja to wina, nie pozwólcie nieporozumieniom podzielić was.Nie idź do łóżka z zapartym gniewem, a swoim mężczyzną. Nie karm zranionej dumy. Nie obliczaj skrupulatnie, kto powinien poprosić o przebaczenie. Kochające się osoby nie powinny zajmować się kazuistyką a zawsze być gotowe na ustępstwa i przebaczenie.Nie tylko szczęśliwe życie mężczyzny zależy od jego kobiety, ale też jego rozwój i dojrzałość charakteru. The Good Wife – to Błogosławieństwo Nieba. Najlepszy prezent dla męża, jego anioł i źródło niezliczonych korzyści: -jej głos słodszy niż muzyka, jej uśmiech zapala jego dzień, jej pocałunek – strażnik jego wierność, jej dłonie –balsam na jego zdrowie, jej ciężka praca –klucz do jego pozycji, oszczędność –to najbardziej wiarygodne menedżer, usta –najlepszy doradca, piersi –miękka poduszka, na której zapominają się wszystkie problemy.Myśląc jedynie o romantycznych ideałach łatwo wpaść w pułapkę uczuć zapominając
o codziennych obowiązkach. Tak może umrzeć nawet najbardziej czułe uczucie. Powodem tego jest –bałagan i zaniedbanie.

Bezwzględne zaufanie

Fundament prawdziwej miłości. Cień wątpliwości niszczy harmonię życie rodzinnego. Obowiązkiem kobiety jest pokazanie, że zasługuje na bezgraniczne zaufanie swojego męża. Wtedy on uwierzy, że jej serce należy tylko do niego. Ufa, że ona wspiera jego pomysły. To bardzo ważne, kiedy mężczyzna wie, że jego kobieta poprowadzi dom w należytym porządku. Znam rodziny, w których ekstrawagancja kobiety doprowadziła do rozwodu.Kobieta przenika interesami męża. Kiedy jest mu ciężko ona stara się podnieść go na duchu, okazując miłość. Z entuzjazmem wspiera jego plany. Nie jest gruzem na jego sercu. Jest siłą, która pomaga czynić dobro. Wspomniana kobieta porasta swój dom niczym wijący się bluszcz, zabierając słońce. A słońce to czynnik konieczny. Ono czyni nasze życie szczęśliwszym. Zaufanie i miłość sprawia, że góry możemy przenosić. Pobudza najlepsze strony naszej natury. Zmiękcza złe przyzwyczajenia.

Nie może być głębokiej i prawdziwej miłości tam, gdzie rządzi egoizm. Doskonała miłość, to doskonałe odrzucenie własnego Ja.  

5 Thoughts on “Dobry układ

  1. „Ona zechce wiedzieć o jego nowych projektach, planach, trudnościach i wątpliwościach.” Mam nadzieję, że to działa w dwie strony ;). Ja ciągle mam nowe projekty i plany 🙂

  2. Bardzo ciekawe spojrzenie na małżeństwo. Niedawno wyszłam za mąż, więc to co napisałaś jest dla mnie bardzo ważne. Dziękuję i pozdrawiam!

  3. Bardzo interesujący wywód. Trochę mam wrażenie, jakby większa odpowiedzialność za powodzenie małżeństwa kładła się na kobiecie, ale może to kwestia przykładów. Bo nic nie wspomniałaś o zaufaniu kobiety do mężczyzny, jak on je buduje? Ja myślę, że fundamentem zaufania jest wzajemny szacunek. Kiedy szanujemy współmałżonka – nie będziemy robić nic, co mogłoby nadwyrężyć to zaufanie.

  4. Świetny tekst! Choć ciężko wsadzić każde małżeństwo w jedną ramę to zasady, które opisałaś jednak sprawdzają się każdorazowo. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation