Jak dokarmiać ptaki w zimie?

Sad opustoszał i nie słychać już ptasich głosów. Marznąć z nami zostały tylko dzięcioły, wrony, sojki, jemiołuszki, gile, czubatki, sinice i śniegusy. Naszym obowiązkiem jest dokarmiać a nie nakarmić przyjaciół sadu. Inaczej oduczą się szukania pożywienia i wyginą.

Bez owoców porzeczek, truskawek i irgi ptaki zostawiały mnie nie raz. Z drugiej strony sama byłam temu winna skoro nie zarzuciłam siatki na krzaki. Przez wiele lat uważałam że ptaki to jedynie szkodniki, tymczasem wykonują one bardzo pożyteczną pracę w ogrodzie.

_mg_7469

Przez całe lato jedna para sinic może oczyścić warzywnik z gąsienic zjadających liście warzyw. Zimą przerzucają się na jaja ćmy.

Wróble również mogą wykonać za nas wiele ciężkich prac. Przez dzień ptak ten podlatuje do swojego gniazda około 300 razy z gąsienicą lub muchą w dziobie. Wykluwanie się piskląt w gniazdach zbiega się z pojawieniem larw żywiących się kwiatem jabłoni. Rodzice karmią pisklęta tymi delikatesami, rozprawiając się tym samym z chorobami jakie mogły by zniszczyć plony.

Jaskółki wyłapują w lecie komary, muchy, żuki i ćmy. Przez całe lato jeden ptak wyłapuje około milion insektów. Pomyśl sobie, co by się stało gdyby cała ta armia szkodników zaatakowała sad!?

Nie żałujmy pozostawić tego kilograma porzeczek na gałązkach, to bardzo skromna zapłata za ptasią robotę. Za kawałek nieosolonej słoniny ptaki odpłacą się nam pięknym za nadobne urządzając dzieciom teatrzyk przy karmniku.

ptak-zima

5 Thoughts on “Jak dokarmiać ptaki w zimie?

  1. Warto pamiętać o tym iż nie powinno się dokarmiać ptactwa chlebem. A ten karmnik z pomarańczy to świetny pomysł!

  2. Nie wiedziałam że jaskółki są takie pożyteczne 🙂

  3. simple.dancer on Styczeń 30, 2017 at 5:50 pm said:

    A ja tak nie lubię ptaków 🙁 odstraszają mnie okrutnie… Mieszkam przy lesie, często słyszę rzadko spotykane w mieście odgłosy ptaków, jedyne które rozpoznaję to dzięcioły 🙂 masz zdecydowanie rację, gdyby nie one ogródki mogłyby wyglądać koszmarnie, szkoda że tak mało się o tym mówi.

  4. U nas w ogrodzie wiszą karmniki dzieci co roku dokarmiają ptaszki. Pamiętam jak byłam mała ile radości sprawiało mi takie dokarmianie;)

  5. Ciekawe informacje już dawno nie czytałem takiego fajnego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation