Pij wodę!

Zanim odpowiesz na pytanie ile wody należy pić każdego dnia, musisz sobie uświadomić jak ważną rolę odgrywa ona dla organizmu. Nie wolno lekceważyć potęgi składnika z którego zbudowane jest ludzkie ciało, gdyż jego niedobór może powodować różne bóle.

Woda jest najważniejszym składnikiem odżywczym. Stanowi około 55-60 % masy ludzkiego ciała. Znajduje się we wszystkich tkankach. Dla przykładu człowiek jest w stanie przeżyć około ośmiu tygodni bez jedzenie, bez wody obędzie się przez zaledwie kilka dni.

Rola wody w organizmie jest bezcenna. Poprawia dostarczanie tlenu do komórek, reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny z organizmu, usprawnia proces gojenia się ran, zapobiega artretyzmowi.

To wystarczające dowody mówiące o dobroczynności wody na ludzki organizm. Jak zatem rozpoznać u siebie niedobory wody? Pierwszym symptomem jest suchość w jamie ustnej. Jeżeli odczuwasz, że twoje usta są suche, to twoje ciało mówi, że jest skrajnie odwodnione, a nie jak myślisz -spragnione.

Dr. Fereydoon Batmanghelidj uważa, że odwodnienie przejawia się niestrawnością, reumatoidalnym zapaleniem stawów, bólami serca, krzyża, głowy, wyrostka robaczkowego oraz zaparciami. Mocz zabarwiony jest na żółto lub pomarańczowo.

Czyż wyżej opisane objawy nie nękają wielu ludzi? Rzadko kto łączy te dolegliwości z brakiem wody w organizmie!

Ile należy pić? Dobrą zasada jest picie wody w uncjach odpowiadających połowie masy ciała. Należy przy tym pamiętać że napoje zwierające kofeinę nie nawadniają organizmu. Grecy wypicie filiżanki kawy bądź herbaty poprzedzają szklanką wody.

Jak nauczyć się picia dużej ilość wody? Oto prosty sposób, w który nauczysz się jej systematycznego spożywania:

  • Wypij szklankę wody zaraz po wstaniu z łóżka
  • Wypij szklankę wody ok. 30 minut przed sniadaniem
  • Wypij szklankę wody ok. dwie godziny po śniadaniu
  • Wypij dwie szklanki wody przed obiadem
  • Wypij szklankę wody dwie godziny po deserze
  • Wypij szklankę wody przed pójściem spać

Szczególnie pamiętajmy o nawadnianiu, gdy na termometrach słupki rtęci się podniosą, w żniwa. To ważne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation