Jak wysiewać nasiona warzyw?

Niezależnie jak dobrze zaplanuję prace na początku wiosny atmosfera zawsze nabiera tempa. Jest na szczęście parę sposobów, które pozwalają nieco ograniczyć stres związany z nawałem pracy. Wiele będzie się dziać w ogródku, dlatego już teraz warto ustalić jakie nasiona kupić i rozpisać w terminarzu co i kiedy wysiewać. Nie ma czasu, by tracić czas, dlatego stworzyłam ściągę, do której sama będę zaglądać, bo pamieć bywa zawodna.

Zima bywa długa i ponura. Czasami sama nie wierzę, że w końcu nadejdzie wiosna.

Na wsi wiosnę poprzedza przedwiośnie, które nie doświadcza się w miastach. Brudny śnieg i błoto na podwórzu to nieodzowny element tej pory roku. W dzień robi się cieplej i pokrywa śnieżna zaczyna się topić powodując liczne podtopienia pól. Jestem w stanie przeżyć wszystkie te niedogodności, bo przebiśniegi nigdy się nie mylą i zapowiadają rychłe nadejście cieplejszych dni. Już nie mogę się doczekać nowych wyzwań. Wyobrażam sobie, jak niczym szalony osadnik wypróbowuję nowe metody uprawy roślin i patrzę jak rosną mi pisklęta. Ale póki co zajmijmy się nasionami.

pomidor

Pomidor

Metoda siewu –pomidory mają wysokie wymagania cieplne i długi okres wegetacji, dlatego uprawia się je z rozsady przechowywanej w ogrzewanym pomieszczeniu.

Okres siewu nasion –od 6 do 8 tygodni przed ostatnimi przymrozkami.

Notatki ogrodnicze –wyrośniętych krzaków nie należy przenosić z ogrzewanego pomieszczenia dopóki temperatura gleby nie osiągnie 12-13 stopni Celsjusza. Pomidory, to jedne z najwrażliwszych roślin jeżeli chodzi o przesadzanie na miejsce stałe, dlatego nie warto tego robić wcześniej jak z końcem maja, a nawet początkiem czerwca. Aby zminimalizować szok termiczny krzaki można wynosić na dwór przez dwa ostatnie tygodnie od przesadzenia na rabaty.

ogórek

Ogórek

Metoda siewu –do gruntu.

Okres siewu nasion –w połowie maja, gdy średnia dzienna temperatura wynosi 16 stopni C.

Z notesu ogrodnika –przykrycie folią stwarza roślinom dobre warunki do wzrostu, gdyż temperatura gleby i powietrza pod folią jest wyższa. Folię zakłada się zaraz po siewie na 3-5 tygodni, aż rośliny wytworzą 5-6 liści właściwych.

Dynia

Dynia

Metoda siewu –do gruntu.

Okres siewu nasion –między 10 a 20 maja.

Z notesu ogrodnika –nasiona dyni wysiew się po 2-3 sztuki w jednym punkcie, w rozstawie 100 na 200 cm. Po wschodzie eliminuje się najsłabsze z nich. Dynia lubi przewiewną glebę z dużą zawartością próchnicy.

rzodkiewka

Rzodkiewka

Metoda siewu –do gruntu.

Okres siewu nasion –rzodkiewka jest odporna na chłody, dlatego siew należy przeprowadzić jak najwcześniej, na przełomie marca i kwietnia. Dzięki wrażliwości na światło i wysoką temperaturę w zaledwie 22 dni będziemy mogli cieszyć się jej smakiem.

Z notesu ogrodnika –rzędy nie powinny być głębsze, jak na 1,5 cm. Zbyt głęboko posiana utraci swój kształt i wytworzy zgrubienia.

cebula

Cebula

Metoda siewu –wprost do gruntu.

Okres siewu nasion –od końca marca do pierwszych dni kwietnia.

Z notesu ogrodnika –uprawa z siewu jest najmniej pracochłonna, pod warunkiem, że zachowane zostaną odpowiednie normy. Odległość miedzy rzędami powinna wynosić 30-35 cm, a głębokość 1,5 cm, chyba, że gleba jest lekka. Na 1 m kwadratowy powinno przypadać ok. 100 nasion. Po siewie pole trzeba lekko zwałować. Pierwsze wschody ukażą się dopiero po dwóch trzech tygodniach, dlatego w chwili siewu do rowków warto wrzucić trochę nasion roślin szybko kiełkujących, np. sałaty. To ułatwi odchwaszczanie grządki w pierwszym okresie wzrostu.

por

Por

Metoda siewu –w nieogrzewanych pomieszczeniach, ze względu na długi okres wegetacji.

Okres wysiewu nasion –od początku marca do maja.

Z notesu ogrodnika –dużo łatwiejszą metodą uprawy pora jest siew wprost do gruntu. Jakość części jadalnej jest wtedy dużo gorsza. Po wschodach rośliny należy poprzerywać w odległości jak do rozsady.

burak

Burak

Metoda siewu –do gruntu.

Okres wysiewu –od połowy kwietnia do lipca.

Notatki ogrodnicze –z jednego nasiona buraka otrzymamy parę roślin, dlatego plantację trzeba przerywać. Na szczęście korzenie i liście buraka są bardzo smaczne i mają wiele zastosowań w kuchni i hodowli zwierząt domowych.

marchew

Marchew

Metoda siewu –do gruntu.

Okres siewu –w marcu, a w cieplejszych rejonach w listopadzie.

Notatki ogrodnicze –marchwi nie służy zaskorupianie ziemi, dlatego tak ważne jest aby niszczyć skorupę gleby bronując ją lekką broną w poprzek rzędów, aż nie wzejdzie.

pietruszka

Pietruszka

Metoda siewu – do gruntu.

Okres siewu –wczesną wiosną lub jesienią.

Notatki ogrodnicze –zabiegi pielęgnacyjne w uprawie są takie same jak u marchwi z jedną różnicą, pietruszka jest wrażliwsza na niedobór wody, dlatego podlewanie w okresie suszy i od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia bardzo korzystnie wpłynie na wzrost korzeni.

seler

Seler

Metoda siewu –w pomieszczeniach.

Okres siewu –nasiona wysiewa się na początku marca do skrzynek. Do czasu wschodów temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 22-24 stopnie C, a po wzejściu roślin 14-18 stopni C.

Notatki ogrodnicze –rozsady selera nie należy podlewać zimną wodą. Gdy siewki wytworzą 3-4 liście pikuje się je do inspektów w rozstawie 5 na 7 cm. Okres produkcji rozsady trwa zwykle 10 tygodni. Po tym czasie roślinę należy przesadzić do gruntu w rozstawie 40 na 30 cm.

fasola

Fasola

Metoda siewu –do gruntu.

Okres siewu –miedzy 10 a 15 maja.

Notatki ogrodnicze –kilka godzin przed zasianiem fasolę należy moczyć w ciepłej wodzie.

groch

Groch

Metoda siewu –do gruntu.

Okres siewu –do pierwszej połowy kwietnia, gdy minimalna temperatura wynosi 4-5 stopni C, a optymalna nie przekracza 13-18 stopni C.

Notatki ogrodnicze –groch to roślina chłodniejszego klimatu. Zbyt wysoka temperatura w chwili zasiania sprzyja w przyszłości porażeniu chorobami grzybowymi.

kukurydza

Kukurydza

Metoda siewu –do gruntu.

Okres siewu –kukurydzę należy zasiać dwa tygodnie po ustaniu ostatnich przymrozków, gdy temperatura gleby osiągnie 12-13 stopni C.

Notatki ogrodnicze –kukurydza potrzebuje bogatej gleby, dlatego warto zasilać ją kompostem.

kapusta

Kapusta

Metoda siewu –odmiany wczesne w ocieplanym pomieszczeniu do skrzynek, po wzejściu rośliny pikuje się do doniczek. Odmiana średnio wczesna wprost do zimnego inspektu.

Okres siewu –dla odmiany wczesnej od końca stycznia do początku marca a średnio wczesnej w marcu a nawet kwietniu.

Notatki ogrodnicze –rozsada nadaje się do sadzenia, gdy wyrosną jej cztery liście właściwe. Przed przesadzeniem na miejsce stałe glebę na rozsadniku lub ziemię w inspekcie należy suto podlać, aby w chwili wyjmowania roślin ograniczyć do minimum ryzyko uszkodzenia korzeni.

Kapusta brukselska

Metoda siewu –w pomieszczeniu ogrzewanym do 12 stopni C.

Okres siewu –kapusta brukselska potrzebuje od 6 do 8 tygodni na rozwiniecie się sadzonek gotowych do przesadzenia na miejsce stałe.

Notatki ogrodnicze –odmiana ta jest mrozoodporna, znosi spadki temperatur od -10 do -20 stopni C.

Sałata

Metoda siewu –sałatę liściową wysiewa się wprost do gruntu a głowiastą i rzymską do skrzynek w przewiewnym, ogrzewanym do 10-15 stopni C pomieszczeniu.

Okres siewu –w pomieszczeniach w końcu lutego (okres produkcji trwa od 30 do 50 dni), a do gruntu w kwietniu.

Notatki ogrodnicze –sałatę sadzi się do gruntu w rozstawie 30 na 25 cm. Aby przyspieszyć zbiór uprawę, podobnie jak ogórek można przykryć folią.

Kalafior

Metoda siewu –w pomieszczeniu ogrzewanym do 15 stopni C.

Okres siewu -4-6 tygodni przed przesadzeniem na dwór. Gdy dojdzie do tego zbyt późno, kalafior może nie dojrzeć przed upalnym latem, a gdy posadzimy go zbyt wcześnie zmarznie.

Notatki ogrodnicze –ze względu na możliwość wystąpienia chorób kalafiora nie wolno uprawiać po innych roślinach z rodziny krzyżowych.

papryka

Papryka

Metoda siewu –w pomieszczeniu.

Okres siewu –w końcu marca nasiona sieje się do skrzynek. Przy 20 stopniach C. roślina zaczyna kiełkować po 14 dniach. Po rozłożeniu liścieni siewki pikuje się do doniczek. Po 8 tygodniach roślinę można przesadzić na miejsce stałe.

Notatki ogrodnicze –paprykę pielęgnuje się podobnie jak pomidora z tą różnicą, że nie wymaga ona palikowania, gdyż ma dużo sztywniejszą łodygę.

Jak wysiewać nasiona warzyw?

One Thought on “Jak wysiewać nasiona warzyw?

  1. Zawsze marzyłam o swoim ogródku jednak nigdy nie miałam na to odpowiednich warunków, teraz po przeprowadzce mam już wyznaczone miejsce na mój ogródek warzywny. Super rady, na pewno z nich skorzystam 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation