Jesienna odnowa

Panuje piękna słoneczna pogoda. Lato żegna się z nami wyjątkowo łagodnie w tym roku. Bywają jednak momenty, kiedy czuję na sobie chłód jesiennych dni, przechadzając się po dworze. Te momenty są na razie bardzo krótkie, parosekundowe, ale nie mogę ich lekceważyć. Oznaczają, że nadejście jesieni, to tylko kwestia czasu. Na wsi zmiany pór roku widać jak na dłoni. Wszystko ma swój sens. Lato przynosi kosze pełne warzyw i owoców, ciepło promieni słonecznych a jesień chłód wiatru, swetrową pogodę i jej wysokość dynię w postaci pysznych zup czy zapiekanek. To tej listy dodałam jeszcze jedną pozycję –jesienne porządki.

Możesz pomyśleć –poczekaj Anno, czy nie masz przypadkiem na myśli wiosennych porządków? Na co ja odpowiadam –nie drogi czytelniku, mam na myśli jesienne porządki! Sprzątam wtedy cały dom, podobnie jak na wiosnę. Kiedyś czyściłam dokładnie wszystkie zakątki domu, aby w świeżości przywitać wiosnę, a tak naprawdę nie myślałam o przygotowaniu domu przed nadejściem pory roku, kiedy większość czasu będziemy spędzać we wnętrzach naszego domu. Czy jesienne porządki nie są tak ważne, jak wiosenne? Teraz myślę, że są bardzo ważne! To ostatnie chwile, kiedy przez parę miesięcy nie będę mogła wpuścić do domu powietrze.

Jest parę niezbitych dowodów, które potwierdzają słuszność jesiennych porządków!

Wyczyść zanim zamkniesz! –to hasło, które stało się moją dewizą. Zanim zamknę dom przed przenikliwym chłodem zimowych zawiei usuwam kurz, brud i pyłki nagromadzone w trakcie lata. Czyszczę wszystko: meble, dywany, sofy, materace, okna. Ostatnią rzeczą jaką chcę, to utknięcie w domu z tymi wszystkimi zanieczyszczeniami na parę miesięcy.

Pozbądź się rupieci, czyli wielkie odgracanie! –Choć bym nie wiem jak sprzątała, bez pozbycia się niepotrzebnych gratów, nasz dom nigdy nie będzie czysty. Wyrzucanie nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy w domu mieszkają starsze osoby, które we wszystkim widzą potrzebne rzeczy. Warto jednak włożyć w to trochę zaangażowania. Sprzątanie trwa dwa razy dłużej, jeśli najpierw musisz się przekopać przez sterty ubrań i setki drobiazgów leżących na stole, aby wytrzeć kurz. To może być naprawdę satysfakcjonujące zadanie, gdy włączą się w to wszyscy domownicy, którym warto uświadomić, że w domu jest miejsce na rzeczy potrzebne, piękne lub o dużym znaczeniu sentymentalnym. Rzeczy niepotrzebne warto wystawić na allegro, zyskasz przez to pieniądze, za które można kupić nowy koc na zimę.

Pozbądź się niechcianych gości! –w lecie nasz dom staje się schronieniem dla much, pająków i robaków. Jesień jest idealnym momentem na oczyszczenie domostwa z niechcianych mieszkańców. Można to zrobić przecierając wszystkie szczeliny oraz szafy.

Sprzątanie na zewnątrz –podwórze i ogród również wymagają nie lada zaangażowania. Największym wyzwaniem jest oczyszczenie ogromnego rozporowego basenu. W tej pracy zawsze pomaga mi mąż. Sama nie dałabym rady. Dla mnie zostaje drobniejsza robota: wyczyszczenie ogrodowych mebli, zabawek, grilla, koszy na śmieci i schowanie ogrodowych węży. Przeglądowi poddaję drzwi zewnętrzne. W szczelinach lubi gromadzić się robactwo i pająki. Szczególną uwagę zwracam na jakość uszczelniaczy, i w razie potrzeby wymieniam je, aby mróz nie dostał się w zimie do mieszkania.

Stań się dekoratorem w swoim domu –jesień to idealny moment na zmiany wizualne w naszym domu. Coś się kończy, a coś nowego zaczyna. Wyciągam wtedy swoje stare firany, koce i swetry. Może, któraś z tych rzeczy przeżyje swoją drugą młodość. Widzę jaśniej, co potrzebuję, a czego nie. Po co niepotrzebnie wydawać pieniądze. Rozpalam aromatyczne świece i czekam na nadejście prawdziwej złotej polskiej jesieni.

Dom jest naszą opoką i schronieniem. Jego wygląd odzwierciedla to kim jesteśmy i w jakim stanie ducha się obecnie znajdujemy. I umówmy się piękny, przytulny dom ma niewiele wspólnego z pieniędzmi i ogromnym metrażem. Sztuka polega na tym, aby maksymalnie wykorzystać dostępne nam zasoby, na miarę możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation