Kleszczowe zmartwienie

Dni stają się coraz dłuższe, a noce coraz krótsze. Za oknami chyba na dobre zagościła przepiękna słoneczna pogoda. Mój dwuletni synek nie chce już zostawać w czterech ścianach, i wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję, aby dosłownie uciec z domu. Niestety jak każde dziecko mieszkające na wsi, jest teraz szczególnie narażony na ukąszenie kleszcza. Na rynku nie ma jeszcze preparatu, który zniszczył by kleszcze w naszym ogrodzie, ale jest za to parę sposobów dzięki którym można znacznie ograniczyć ich występowanie

Zmora mieszkańców wsi. Kleszcze, po łacinie Ixodoidea. To drobne i niestety często ignorowane przez nas pajęczaki z rzędu roztoczy. Pasożyty żywią się krwią jeleniowatych. Te biegając po parkach i lasach roznoszą dorosłe osobniki, które składają od 3.000 do 6.000 sztuk. Ich larwy i nimfy atakują ludzi i są w stanie przenosić drobnoustroje chorobotwórcze, m.in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki borelii. Przed zapaleniem mózgu skutecznie chroni szczepienie, natomiast przeciwko boreliozie nie opracowano jeszcze żadnego specyfiku. Te, które powstały w Stanach Zjednoczonych, powodowały bardzo silne odczyny niepożądane, nie pasowały zresztą do europejskich typów bakterii. Prace nad stworzeniem szczepionki są trudne, ponieważ Borrelia, zaliczająca się do krętków, jest niczym kameleon. Po ukąszeniu kleszcza bakteria borelli potrzebuje ok. 24 godzin, żeby przebudować swoją ścianę komórkową, dostosowując się do nowego żywiciela.

Po usunięciu kleszcza i odkażeniu rany musimy uważnie obserwować skórę. W ok. 40 proc. przypadków rozwinie się rumień wędrujący, to pierwszy objaw boreliozy. U niektórych pacjentów jego promień jest tak duży, że sięga np. przez ramię aż do pośladków. W ponad połowie przypadków bakteria nie daje żadnych odczynów. Dlatego w razie wątpliwości lekarze zalecają kontrolę innych możliwych objawów takich jak: dziwne samopoczucie, osłabienie, buli stawów czy głowy. Wystąpienie rumienia jest więc dla ciebie korzystniejsze. Dostaniesz antybiotyk, który będziesz zażywać przez jakiś czas.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!. W jaki sposób zabezpieczyć nasze pociechy przed ukąszeniem kleszcza?

_MG_5615

Przede wszystkim właściwie ubieraj dziecko, kiedy wychodzi na dwór. Najlepiej aby miało czapkę na głowie i zasłoniętą jak największą powierzchnię skóry –co oczywiście może być trudne do zaakceptowania w lecie. Ważne aby miało obuwie z zakrytymi palcami. Stosuj aerozole zapachowe –na ogół im bardziej nieprzyjemny zapach wydzielają, tym są skuteczniejsze.

_MG_5631

Po wizycie na dworze przyglądaj się dziecku dokładnie, zwracając szczególną uwagę na wymienione już zakamarki ciała i na włosy. Ja zawszę robię to po kąpieli przy dobrym świetle. To taki codzienny rytuał.

Gdy zauważę kleszcza na ciele wyciągam go jakbym nakręcała zegarek za pomocą pincety. Niestety wciąż większość z nas uważa, że najskuteczniejszą metodą usunięcia tego szkodnika jest posmarowanie go olejem bądź masłem. Absolutnie nie wolno tego robić. Nie należy też kleszcza ugniatać. Prowokujesz go tylko do odruchu wymiotnego i tym samym więcej zarazków z jego wnętrzności dostaje się do rany.

Miejsce po ukąszeniu kleszcza warto przez parę dni przemywać czymś, co zabija zarazki, ja używam Octenisept.

Gdybym miała rewidować nieustannie moje dziecko na obecność kleszcza, jak radzi Anna Wydrych na swoim autorskim blogu pamietnikmamy.pl chyba bym oszalała. Jest na szczęście parę sposobów na ograniczenie obecności tego pasożyta. Na przykład rośliny. W 1987 r. Alewitina Wasina w swojej książce pt. „Wykorzystanie roślin do zwalczania szkodników w sadach i ogrodach” pisała o kleszczobójczyk właściwościach tataraku. Inną rośliną, która zabija kleszcze jest chrzan. Kleszcze są zjadane przez zwierzęta żyjące w gospodarstwie w stanie hodowlanym i dzikim: perliczki, ryjówki. Warto mieć je w kurniku z jeszcze innego powodu -odstraszają gryzonie: szczury i myszy. Ich głos nie jest tolerowany przez te szkodniki. Co skłoniło mnie do ich kupna. W sprzedaży jest też cała masa preparatów z zawartością tetrametryny, która zabija kleszcze i komary. Godnym polecenia jest choćby 707 roach & ant killer, który stosuje się zaledwie dwa razy w sezonie.

One Thought on “Kleszczowe zmartwienie

  1. I was just looking at your Kleszczowe zmartwienie | Noce&Dnie site and see that your website has the potential to become very popular. I just want to tell you, In case you didn’t already know… There is a website network which already has more than 16 million users, and most of the users are looking for websites like yours. By getting your site on this service you have a chance to get your site more visitors than you can imagine. It is free to sign up and you can read more about it here: http://rldn.uk/nd – Now, let me ask you… Do you need your website to be successful to maintain your way of life? Do you need targeted visitors who are interested in the services and products you offer? Are looking for exposure, to increase sales, and to quickly develop awareness for your website? If your answer is YES, you can achieve these things only if you get your website on the service I am describing. This traffic network advertises you to thousands, while also giving you a chance to test the network before paying anything at all. All the popular sites are using this network to boost their traffic and ad revenue! Why aren’t you? And what is better than traffic? It’s recurring traffic! That’s how running a successful site works… Here’s to your success! Find out more here: http://outin.space/1zyat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation