Po co trzymać koguta?

Wiele osób rozpoczynających przygodę z hodowlą kur zadaje sobie pytanie, co oprócz możliwych ataków agresji i porannego piania może wnieść do gospodarstwa kogut. Po co trzymać koguta?!.

Często słyszanym pytaniem jest „czy potrzebuję koguta, aby kury znosiły jaja? Odpowiedz brzmi –Nie, kogut nie ma tu nic do rzeczy. Ale jest parę innych powodów dla których warto rozważyć trzymanie go.

Powody, dla których warto mieć koguta

Ptaki domowe podobnie jak konie utrzymują hierarchię w stadzie. W warunkach naturalnych kogut pełni rolę stróża i obrońcy przed dzikimi zwierzętami czającymi się na każdym kroku. Nie jest zabezpieczeniem gwarantującym w 100 procentach bezpieczeństwo naszego stada i oprócz ochrony koguta kury należy chronić przed drapieżnikami w inny sposób, ale to temat na oddzielny artykuł.

Koguty posiadają barwne upierzenie, co czyni ich wygląd często atrakcyjniejszy od kurzego.

_mg_7546

Najważniejszym czynnikiem przemawiającym za posiadaniem koguta jest chęć dochowania się własnych piskląt. Z drugiej strony wiele osób obawia się, że zapłodnione jajo nie będzie nadawało się do spożycia. Jest to mit! Jeśli po zniesieniu jaj zabierzemy je z kurnika nie dojdzie do wysiedzenia tych, które ewentualnie zostały zapłodnione. To rodzaj kurzej antykoncepcji, dzięki której unikniemy niechcianego potomstwa, nawet, gdy w kurniku mieszka kogut. Nawet jeżeli doszło do zapłodnienia wcześnie zabrane jajo nadaje się do konsumpcji. Po zapłodnieniu w jaju pojawia się najczęściej mała krwawa plamka. Jest to zarodek. Bez problemu usuniemy go po ugotowaniu. Dla tych bardziej wrażliwych dodam, że takie plamki pojawiają się od czasu do czasu również w jajach niezapłodnionych, wiec nie ma co brać sobie je do serca.

Powody, dla których nie warto trzymać kogutów

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji dotyczącej posiadania koguta jest wydawany przez niego dźwięk zwany pianiem. Jeżeli mamy wrażliwych sąsiadów musimy to wziąć pod uwagę, bo śpiew koguta we wczesnych godzinach porannych i po godzinie 20.00 uważany jest za uciążliwy. Nie da się go wyeliminować, ale możemy na niego wpływać. Kury to zwierzęta, które swoją aktywność przejawiają za dnia, dopóki znajdują się w ciemnym pomieszczeniu nie będą wydawały odgłosów. Budując kurnik dbajmy o to, żeby ściany nie przepuszczały światła i odgłosów z zewnątrz.

Koguty mogą być złośliwe i bardzo niebezpieczne dla małych dzieci. Kogucie ostrogi to broń której nie należy lekceważyć, ptaki mogą nimi zadawać poważne rany. Ja nie toleruję agresywnych osobników w swojej zagrodzie, szybko się ich pozbywając. Muszę przyznać, ze rosół z koguta jest dużo smaczniejszy niż z kury, choć wymaga dłuższego gotowania.

Gdy zauważamy, że w stadzie doszło do tzw. bijatyki, kury straciły sporo piór bądź co gorsza doszło do urazów to znak, że w kurniku jest za dużo kogutów. Na dwanaście kur powinien przypadać jeden samiec. Gdy kogutów jest więcej z nudów zaczynają toczyć walki o samice. Jeżeli nie zależy nam aby większość jaj była zapładniana jeden kogut w zupełności wystarczy na upilnowanie parędziesięciu samic.

Po co trzymać koguta? Jest parę mocnych argumentów przemawiających za hodowlą tego wyglądającego niezwykle szykownie udomowionego ptaka. Wybór należy do Was.

6 Thoughts on “Po co trzymać koguta?

  1. Przyznam się szczerze, że nie wiedziałam, że do znoszenia jajek kogut nie jest potrzebny. Ciekawy tekst, chociaż z hodowla kur nie mam nic wspólnego. 🙂

  2. Ha, ha! A ja właśnie ostatnio pomyślałam, że skoro jestem kura to i kogut by mi się przydał tylko właśnie to pianie mnie przeraża bo dość mam w domu „piejących” osobników 😉

  3. Gdybym miała warunki, też miałabym koguta! Jest przepiękny!

  4. haha 🙂 ja się boję wszelkiego ptactwa, ale mój mąż kiedyś wrócił zestresowany z pracy i obwieścił: wyprowadzamy się na wieś, będziemy hodować kury. Myślę, że koguty też by się znalazły :p

  5. każde stadko powinno mieć swojego koguta;)

  6. Ja raczej tego problemu nie mam. Ale rosół z koguta to bym zjadła 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation