Przepych na parapetach

Maj to najlepszy termin sadzenia kwiatów letnich. Dzięki nim nasze parapety i altanka będą kolorowe i pachnące.

Mija okres ubóstwa. Na nasze parapety nareszcie wkraczają surfinie. Nie przez przypadek roślina ta została okrzyknięta królową ogrodów. Odpowiednio wypielęgnowana da efekt opadającego do ziemi, pełnego przepychu dywanu.

_MG_5887

Dużo słońca, wody, żyznej i dobrze przepuszczalnej gleby –takie wymagania stanowiskowe ma ten piękny kwiat. Surfinia wprost uwielbia kąpać się w słońcu. Dlatego najlepszym miejscem będzie dla niej południowa strona domu bądź altanki. Urodę bujnie kwitnących surfinii mogą dodatkowo podkreślić zioła –skromne rośliny o ubogim ulistnieniu. Ich kwiaty będą nieznaczne, ale za to pędy utworzą eleganckie tło. Zaletą ziół jest także upodobanie do słonecznych miejsc, w czym doskonale zgadzają się z surfiniami. Choć ja wole je solo.

Podstawą zdrowego rozwoju rośliny jest dobrej jakości ziemia. Na sklepowych półkach znajdziemy bogatą paletę worków z podłożem do kwiatów. Niezależnie od zapewnień sprzedawców dobrą ziemię poznasz po jej strukturze. Dobre podłoże powinno być po części zbrylone, zawierać drobne kamyczki i włókna. Mogą to być cząsteczki lawy bądź keramzytu. Te, podobnie jak kulki styropianu pomagają napowietrzać podłoże, co w rezultacie doprowadzi do lepszego magazynowania wody i substancji pokarmowych.

Ziemię w doniczkach powinno się wymieniać przy każdym sadzeniem. Stare podłoże nie nadaje się, jest wyjałowione i co najważniejsze może zawierać szkodliwe drobnoustroje chorobowe z poprzedniego lata. Niewykorzystane resztki ziemi z ubiegłego sezonu z powodzeniem możemy użyć do doniczek, nawet jeśli worek nie był szczelnie zamknięty. Ziemia bardzo długo zachowuje swe właściwości. Gotowa ziemia jest zazwyczaj zasilona, dlatego przez pierwsze tygodnie rośliny nie potrzebują nawożenia.

_MG_5888

Nawożenie jest bardzo ważne dla surfinii. Nie przesadzajmy jednak z jego ilością. Stosujmy gotowe nawozy, przeznaczone do tych kwiatów. Takie, przy których ryzyko zbytniego zasilenia jest zminimalizowane niemal do zera. I nie przekraczajmy zalecanych dawek, zwracając uwagę na częstotliwość nawożenia.

Przekwitnięte kwiaty należy usuwać na bieżąco. Dzięki tej czynności rośliny nie będą tracić niepotrzebnie energii na budowę nowych nasion.

Ostatnią rzeczą jest nawadnianie. Surfinie uwielbiają kąpiele wodne. Kwiaty najlepiej podlewać po południu nagrzaną słońcem wodą. Ciepła woda zapobiegnie chorobom korzeniowym. W upalne dni warto podlewać je dwa razy np. z rana i po południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation